Line-up doplněn o další jména!

12. 01. 2011

Program Jazzince už je uzavřen, na poslední chvíli se ještě podařilo zajistit dvě významná jména, která k Jazzici patří.

Ve čtvrtek 24. února zahraje v Koncertní síni B. Martinů vynikající moderně hrající band MUFF.

Marcel Bárta – saxofony, Jiří Šimek – kytara, Jakub Zitko – klávesy & samply,
Jakub Vejnar – baskytara, Roman Vícha – bicí

Tato kapela naposledy zazářila na Jazzinci v roce 2009, kdy na festivalovém finále hrála na druhém pódiu. MUFF vloni vydal desku, která se stala jednou z nejlépe hodnocených loňských desek (viz dále).
Všichni členové MUFF jsou velmi vytížení ve svých dalších projektech, takže každí setkání na podiu je velkou událostí.
Když jdsme domlouvali termín, všichni muzikanti měli na tento termín jiné aktivity (zkušky, nahrávání ve studiu i vystoupení), všichni ale v rámci akce kulový blesk vše přesunuli nebo zrušili, neboť do Trutnova se jim moc chce.
Baskytarista Jakub Vejnar je vrchlabským rodákem a absolventem trutnovské Zuš.

Několik hodnocení desky MUFF, kterou přivezou na Jazzinec:

anketa HUDBA 2010: co se letos stalo?
Lidové noviny, 23.12. 2010, rubrika Události roku:

  • MUFF (Animal Music). Eponymní debut pražského bandu sice bývá řazen k jazzu, obsahuje ale zcela nadžánrový mazec v podání lidí, kteří vědí, co chtějí hrát, umějí to hrát a k tomu všemu – vzácné koření! – mají nadhled a smysl pro humor.

(Ondřej Bezr, hudební publicista)

  • Odkládaný debut kvinteta MUFF skrývá úžasnou hudbu, ke které se lze neustále vracet a pořád objevovat něco nového.

(Daniel Konrád, hudební publicista)

Zábavný hudební chaos Muffu (recenze Ondřeje Konráda z Lidových novin, 7. června 2010)

Před zhruba deseti roky se začala formovat nová muzikantská generace, která tvoří dnešní předvoj české jazzové scény a jejíž příslušníci zároveň osvěžují tuzemskou pop-music. Právě tehdy vznikl ansámbl Muff, pojmenovaný podle jůhelácké televizní figurky, již noví funk-jazzmani sledovali v dětství o nedělních dopoledních. Muff se obracel k elektrickým deskám Milese Davise ze 70. let i k odkazu mnohobarevného free Art Ensemble of Chicago, zemité tvorbě Charlieho Minguse, souzněl s čerstvým newyorským nu-jazzem a nevyhýbal se jakémukoli nosnému podnětu. Především ale v té hudební džungli nacházel vlastní cestu, již zpočátku určovaly kompozice šéfa, saxofonisty Marcela Bárty. Ale zdaleka ne jen díky autenticitě zvuku je jejich debutové album mimořádné. V jedenácti kompozicích především Marcela Bárty a Jakuba Zitka se představuje Muff coby zcela originální kapela, která si se stylovostí nedělá hlavu, ale zároveň už svůj vlastní způsob má, vyrostlý z celé řady různorodých, a přitom stmelených prostředků. Jsou v něm slyšet ozvěny prvotních inspiračních zdrojů skloubené s dnes už vyspělou kompoziční technikou a stojící na hráčské zralosti nejvyšší úrovně. Rytmika Jakub Vejnar – baskytara a Roman Vícha – bicí má tah, jaký ve zdejších krajích nebýval zbvykem, a sólisté staví nápadité improvizace. Silná témata nesená často unisonem kytary a saxofonu, ostré aranžérské střihy a strhující figury spodku, ale i takřka lyrické momenty a pak zase zcela uvolněné pasáže, vše drží pohromadě a i po mnohonásobném poslechu je pořád co objevovat. Po několikaleté pauze znovuzrozený hravý Muff patří k tomu nejlepšímu, co v tuzemsku za poslední léta vzniklo.

Dalším účinkujícím na JAZZINCI bude – JAMES HARRIES.

Tento uznávaný hudebník má k Trutnovu velmi vřelý vztah.
Vystoupí ve čtvrtek 14.4.2011 v Kon­certní síni B. Martinů vedle dua TARA FUKI (které speciálně pro JAZZINEC zahraje v rozšířené sestavě s Marcelem Bártou!).
James Harries v uplnynulém období skládal a nahrával hudbu k filmům, měl turné po USA¨, Anglii a dalších zemích – ale hlavně – nahrál v USA nové album.
Na obalu jeho právě dokončovaného alba je použita fotografie od Bohdana Holomíčka.